Szeretnénk növelni a színkör népszerűségét, és ehhez kértem segítséget egy végzős színköröstől, aki elárul nekünk néhány információt. Az interjú alanya Vértes Noam 12.c osztályos tanuló.
Rebeka: -Milyen pozitív tulajdonságokat, illetve képességeket sajátítottál el a színkör által?
Noam: -Mindenképpen egyértelmű fejlődésnek mondanám az improvizáció fejlődését, akár a darabon belülre, amiket beleszúrunk és benne tartunk a darabban. Ami még említésre méltó, az a hangos és erőteljes beszéd, ami nem megy át üvöltésbe, mivel a Kodálynak nincs olyan akusztikája, mint egy igazi színháznak, ahol akár kapnak mikrofont is az előadók, így muszáj magunktól megtölteni a termet a hangunkkal, hogy jól érthetőek legyünk. Viszont talán a legfontosabb és az, ami tényleg mindenkit érint a színkörön belül, az a csapatmunkához való könnyebb hozzáállás. Sokan vagyunk különböző személyiségek, és ezáltal a véleményünk is gyakran különbözik, de mégis mindig megtaláljuk a közös hangot ahhoz, hogy elkészítsük a darabot.
Rebeka: -Milyen darabbal készültök és mikor lesz a bemutató?
Noam: –Idén Shakespeare Szentivánéji álom című darabját fogjuk bemutatni a diákoknak és tanároknak áprilisban, több különböző időpontban, de legfőképp a Leövey-napok keretein belül.
Rebeka: -Hogyan és mikor lehet jelentkezni?
Noam: –Minden tanév elején meghirdetjük a jelentkezést, ahova bárkit várunk, akit érdekel a színház világa és egy csapat tagja szeretne lenni, akikkel egy közös nagy projekten dolgozhat egész évben. Akik jelentkeznek, azoktól egy verssel vagy akár dallal való felkészülést várunk, de nem kell megijedni.
Rebeka: -Milyen a légkör/ hangulat egy-egy próbán?
Noam: -Mindig vannak rá példák, hogy a tagok elfáradtan, megviselten, rossz hangulattal érkeznek egy hosszú és fárasztó nap után, de a tagok között kialakult már rég egy összetartó, kedves és családias hangulat. Sok mindent meg tudunk egymással osztani és beszélni, így mindig hamar történik egy váltás, és mindenki hangulata mosolygós, nevetős lesz. Feldobjuk egymás délutánját és a darab próbálását is. Röviden mindig van rá alkalom, hogy szórakozzunk a próba közben, még azoknak is, akik épp a színpadon gyakorolnak egy jelenetet.
Rebeka: -Mikor vannak a próbák, és hogyan történnek a szereposztások?
Noam: -Csütörtökönként szoktunk összegyűlni fél 3-kor és a Kodályban vagyunk nagyjából 5-ig, viszont amikor kezd a bemutató napja közeledni, van rá alkalom, hogy egy-egy szombaton egész napos próbára bejöjjünk, vagy akár kivagyunk kérve egy adott tanítási napon, hogy próbálhassunk. A darabot, mikor év elején kiválasztjuk, néhány kedves és megbízható tagunk elvállalja, hogy megszerkeszti, picit átírja, lecsíp belőle ahhoz, hogy beleférjünk egy iskolai előadás kereteibe. Ekkor ők összeállítanak egy úgymond ideiglenes szereposztást, amin változtathatunk és cserélhetünk, nincs belőle veszekedés. De van, hogy teljesen úgy hagyjuk a szereposztást, ahogy van, hisz senkit sem zavar. Ilyenkor számba veszik kedves szövegíróink, ha valaki jelezte, hogy az adott karaktert szeretné megkapni. De volt arra is példa, hogy a darab főbb karaktereiért megversenyeztek azok, akiket érdekelt. Mondanak egy kis szövegrészletet, és akkor együtt szavazunk, hogy kire látjuk jobban a karaktert.
Remélem ezekkel a kérdésekkel és válaszokkal meghoztuk a kedveteket, hogy részesei legyetek ennek a nagyszerű csapatnak. Szeretettel várják jövő év elején minden érdeklődő jelentkezését.
Szerző: Gombos Rebeka (2023C)
Fotók: Blazsó Bálint (2023C)
2 thoughts on “Tudj meg többet a színkörről!”