2023 november 27.-én rendezvényt szerveztek Zuglóban, amely témája a nők elleni bántalmazás volt. Az ilyen előadások, bemutatók felhívják az emberek figyelmét arra, hogy ez igenis egy fontos téma és még mai napig is folyamatosan történnek esetek, amelyekben a nőket bántalmazzák. Fontosnak tartom, hogy erről beszéljünk és foglalkozzunk is vele, hiszen Magyarországon gyakrabban történik ilyen eset, mint gondolnánk.
Az esemény ötlete Jaksity Kata érdeme. Jaksity motivációja főként abból áll, hogy nehezen viseli a hatalom passzivitását a témában. Az Isztambuli Egyezményt is elutasította a magyar kormány, ami a nők elleni bántalmazás felszámolásával próbálkozott volna. Ha pedig a kormány nem tesz ellene semmit, nekünk kell a kezünkbe venni az irányítást.
Jaksity Kata egy bevezetővel kezdett melyben elmondta, hogy egy nő akkor tud kiszabadulni egy bántalmazó környezetből, ha támogató közeggel találkozik. Azonban ez Magyarországon ritkán adatik meg, ezért van szükség olyan fórumokra, ahol elmesélhetik történeteiket, tanácsokat kérhetnek, biztonságban érezhetik magukat. A kiállítós fő meghívott vendégei Renner Erika és Orosz Bernadett voltak. Mindketten volt párjuk által lettek áldozatok. Elmesélték hogyan élték át, milyen hatással voltak a történtek rájuk, illetve a társadalom milyen passzívan reagált. Elmondásuk szerint ez is felért egy abúzussal.
A rendezvény előtti héten volt a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja (november 25.) és a gyermekjogok világnapja (november 20.). Ez sem véletlen volt, hiszen ahogy Zugló polgármestere, Horváth Csaba is mondta, a gyermekek jelentik a társadalom alapját és jövőjét. Szintén kifejtette, hogy a nők jogai nem csak a nőket érintik, hanem az egész társadalmat, mindenkinek dolgoznia kell értük. Nem lehet olyan a felfogásunk, hogy ha nem velünk történik, nem a mi bajunk.
Iskolánk rajz és média tanára, Kacsák Tamás is részese volt ennek az eseménynek. Fotókiállítást készített Girl Power címmel. Képekben mondta el három bántalmazott színésznő történetét. Ezzel bemutatva, hogy a művészet milyen sok dologra képes, mennyiféle képpen lehet kiállni egy ügyért.
Többféle témát is megvitattak, például, hogy a bántalmazásnak van-e neme, miért nem lépnek ki az emberek ezekből az abuzív kapcsolatokból vagy, hogy hogyan lesz valakiből bántalmazó. Illetve az is tárgyalásra került, hogy a családi bántalmazásban nem a nők az egyetlenek, akik sérülnek, a gyermekekre is hatással vannak fizikailag és lelkileg is. Zugló kifejezetten élén áll az ilyesfajta támogató szervezetek indításában, mind gyermekek és nők védelmében. Itt az ideje, hogy észrevegyük mekkora a baj és tegyünk ellene.
Kis Zoé (2027D)